GERİ DÖN

CHP'de bir öğleden sonra

26 Şubat 2015-Gerçek GündemGeçtiğimiz Pazartesi günü sevgili dostum Barış Yarkadaş ile Ankara yollarında idik. Bu kez hem hareketlenen Ankara kulislerini koklayacak hem de Barış’ın milletvekilliği önseçim müracaatını edecektik.

Edecektik dediğime bakmayın. Benim herhangi bir adaylık talebim ve düşüncem yok. Ama sevgili Barış’ın önseçim müracaatını yaparken ona refakat edecek, siyasi hayata atıldığı bu önemli gününde yanında olacaktım. Geç saatte Ankara’ya ulaşabildiğimiz için CHP genel merkezine ziyaretimiz ertesi güne kalmıştı.

Salı gün erkenden Söğütözü’nün yolunu tuttuk. Genel merkezin her koridorunu aday adayları doldurmuştu. Türkiye’nin dört bir yanından gelen partililer adaylık müracaatını yapıyorlardı. Müracaattan sonraki adres ulaşabildikleri parti yöneticilerinin yanı oluyordu.

Müracaat sayısı biz oradayken 1500 ü geçmişti. Sanırım bugün itibariyle 2000 i çoktan aştı.

Barış, adaylık işlemlerini yaparken ben 11. kata çıktım. Genel Sekreter Gürsel Tekin’in odası her zaman olduğu gibi ana baba günüydü. İlginç diyaloglara tanıklık ediliyordu. Hemen hemen gelen her aday, Tekin’den ‘kontenjan milletvekilliği’ talep ediyordu. Tekin’in cevabı ise oldukça anlamlıydı.
“MYK üyelerinin bile kontenjan yeri belli ve garanti değil. Neye göre ben size kontenjan sözü vereyim?”

Israrların ardı arkası kesilmek bilmiyordu. Gelen partililerden bunaldığını gördüğüm Gürsel Bey’e “önseçim kararı sizi rahatlattı sanıyordum ama pek öyle değilmiş” dedim.
“Yok yanılıyorsun. Önseçim herkes için iyi oldu...Hem parti içi demokrasi işliyor, örgüt hareketlendi, hem de Genel Merkezin üstündeki basınç azaldı. Kırgınlıkların azalır” diye cevapladı.

Peki gerçekten kırgınlıklar yok mu oldu? 
Belki kırgınlıklar azalmıştı ama beklentisi sürenler vardı. Son 1 aydır yakından izlediğim bu önseçim maratonu ve iki günlük Ankara gezimden edindiğim kulis bilgilerini size aktarayım...Durumu siz analiz edin.

Önce ilginç bir haberle başlayayım. CHP’nin eski efsane Genel Sekreteri Önder Sav bu Cuma önseçim için mürcaat ediyor. 78 yaşındaki Sav Ankara 1.Bölgeden önseçim başvurusunu Cuma günü bizzat kendisi yapacak.

Peki şansı var mı?

Edindiğim izlenim; işi kolay değil. Çünkü CHP üyeleri uzun yıllar sonra ilk kez önseçim için sandık başına gidecek. 99 Seçimlerinde yapılan kısmı önseçimde üye sayısı bu kadar değildi. Ayrıca kitle iletişim araçları, internet, sosyal medya tv radyo vs. Hayatımıza bu denli girmemişti. Daha lokal ilişkiler kuruluyordu. Ve örgütle sıkı bağ kuran (örgütün devamlı emekçileri diyelim) listeler üzerinde oldukça etkili oluyorlardı.

Ama şimdi durum farklı. Örneğin İstanbul 1.bölgede 90.000 üyesi bulunan partinin hangi üyesini kim nasıl kontrol edecek veya hazırlanan anahtar listesini oylatacak..

Hiç de kolay değil. Yani ‘dönerli liste’ adı verilen dar çevrenin planı bu sefer pek işlemez gibi gözüküyor.

Yani kurultaylarda varlığı hep hissedilen Önder Sav rüzgarının bu sefer esmesi pek kolay değil.

Sadece Önder Sav mı? Pek çok aday için durum farksız.

Örneğin son ana kadar İstanbul 1.Bölgeden önseçim adayı olacağı konuşulan gazeteci Tuncay Özkan son anda dümeni İzmir 2.Bölgeye kırdı. Ama bir farkla...Dünkü konuşmasında önseçime pek de niyetli olmadığını Genel Başkan’dan ‘kontenjan’ beklediğini ima etti. Özkan’ın kontenjan şansının olduğunu sanmıyorum. Son dakika önseçime müracaat edecektir. (İzmir’deki karmaşık aday durumunu ilerideki bir yazıya bırakayım. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun Genel Başkana siyasi nezaket dışı teklifini uzun anlatacağım. Ama kısa iki not: Kemal Bey’e iki yakın isim Erdal Aksünger ve Aytun Çıray da kontenjan başvurusu yaptılar. Sonucu bekliyorlar.)

Partiye yeni katılan gazeteci Tuncay Özkan’ı bir tarafa koyun. Genel Merkezin yakın zamana kadar gözdesi olan isimler de kontenjan hayalini bir başka bahara bırakmak zorunda kaldı. Örneğin eski müftü İhsan Özkes ve ‘hareketli milletvekili Mahmut Tanal da Genel Başkan’dan sinyal alamadı. Tanal, rotayı önseçime çevirdi. Ama pek ümitvar değil. İhsan Özkes ise kontenjan ısrarını sürdürüyor.

Şunu net olarak görebiliyorum. Halihazırda MYK’da görev yapan birçok isim kendine parlamentoda yer bulamayabilir.

Zaten Genel Başkan Kılıçdaroğlu, artık bu taleple gelen kimseye randevu vermiyormuş. Takdir hakkını 30 Mart sabahına bırakmış.

O yok bu yok...Peki bu altın değerinde kontenjan kime kullanılacak?

Kulislere bakalım.

Kemal Bey’in eli çok sıkışık. Yani Kılıçdaroğlu liderliğindeki Genel Merkez yönetiminin nerede kimi yazacağına karar vermesi çok zor.

Örneğin İstanbul 1. Bölgede kadın adayın dolduracağı 1.sıranın sahibi belli değil. Kadın kolları genel başkanı Hilal Dokuzcan büyük beklenti içinde ama aynı adrese Genel Başkan yardımcısı Şafak Pavey de talip. İbre Pavey’den yana.

3.sıra Gürsel Tekin 5.Sıra Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi’nin olacağı konuşuluyor.

İstanbul Anadolu yakasındaki (yani 1.Bölge) önseçim yarışındaki kadın adaylar içinde çok konuşulan bir başka isim ise Gamze İlgezdi. Her yerden ona dair bir haber geliyor. Eşi Ataşehir Belediye Başkanı Battal ilgezdi’nin Gamze Hanım için hem avantaj hem de dezavantaj olduğu kulislere sızıyor. Kimi diyor ki Bayan İlgezdi 1.sırada kazanır kimine göre ise kesinlikle listede kendisine yer bulamaz.
Doğrusu 29 Mart akşamı en çok merak ettiğim sonuç Gamze hanımın alacağı sonuç olacak...

2.Bölgenin ilk sırasında yer alacak kadın adayın ismi ise artık yüksek sesle konuşuluyor. Prof. İştar Gözaydın. Gözaydın hocanın liberal kanada yakın olduğu biliniyor. Ama parti kamuoyuna yabancı bir isim olarak eleştirilerin odağında kalabileceği konuşuluyor.

2.Bölgenin kadın adaylarından PM üyesi Yasemin Cankurtaran kontenjan başvurusu yaptı. Aktivist milletvekili Melda Onur ise önseçime hodri meydan dedi.

İstanbul 2.Bölge de 3.sıra Kemal Bey’in.

Halk Arenası’nın adaylarından Aykut Erdoğdu hiç polemiğe girmeden ‘önseçim adayıyım’dedi. 2.bölgeden çıkacağına kesin gözüyle bakılıyor. Örgütle arası pek iyi olmasa da Erdoğdu, parlamentoya bileğinin hakkıyla gelir. (Aynı şey Uğur Dündar’ın geniş kitlelere tanıttığı Özgür Özel içinde geçerli. Manisa’da örgüt ona mesafeli. Ama halk rüzgarını arkasına almış gibi gözüküyor. Önseçimden çıkması muhtemel. Uğur abi, biraz daha zorlarsa Arena’nın gücüyle mecliste grup kurabilir... Şaka yapıyorum tabi ki. Ama Halk Arenası’nın izlenme oranları çok şeyi anlatıyor.)

İstanbul 2.bölgeye dönelim tekrar.
5.sıraya Sezgin Tanrıkulu’nun gelmesine kesin gözüyle bakılıyor. 7.sıra Burhan Şenatalar mı yoksa Ercan Karakaş mı belli değil. Ercan Bey’le geçtiğimiz hafta beraberdik. “Ben önseçim istiyorum” dedi. “Emin misiniz? Tam bir gladyatörler savaşı var sizin bölgede” diye üsteledim. “Hayır! Ben hep ilkesel olarak önseçimi savundum. Bu seferde görüşümün arkasındayım” dedi.

Aynı sözü bir başka SHP orjinli siyasetçiden de Ankara’da işittiğimi söyleyeyim. Eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar ‘ben hep önseçimle geldim. Ve önseçimin sihirine ve bereketine de inanırım’ dedi.

Ama meclisteki milletvekillerinin çoğu Fikri Bey gibi düşünmüyor. Kontenjanı zorluyor. Mesela İstanbul 3.bölgede 1. 3. 5. Ve 7. Sıra dolu. 1.sırada büyük ihtimal Canan Kaftancıoğlu olacak. Sonra da sırasıyla. Enis Berbeoğlu Engin Altay ve Erdoğan Toprak var.

Peki ya 9.sıra ?

Orası için 3 milletvekili kıyasıya yarışıyor.

Süleyman Çelebi, Ali Özgündüz ve Faik Tünay İstanbul 3.Bölge son sıra için kontenjan beklentisi içinde...

Umut Oran, İstanbul 3.bölgeden yoğun bir çaba içerisinde. Umut Bey son dönemde Havuz medyası tarafından saçma sapan Sümeyye suikasti idddiasıyla hedef tahtasına oturtulunca bir anda avantajlı duruma geçti.

Çok tartışılan isim Mehmet Bekaroğlu Kocaeli merkez yoklaması ile atanacak. Şimdiden söyleyeyim.

Peki Sarıgül’ün durumu ne? Aldığım son duyum Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün de kesin olarak önseçimden aday olacağı yönünde. Bu konuda yakın dostu Hüsamettin Özkan’dan da olur alan Sarıgül peki kurtlar sofrası 2.bölgeden çıkabilecek mi? Sanırım buraya tek soru işareti yetmez...

??? diyeyim ve geçeyim.


Evet...Söğütözün’de bir öğleden sonra böyle geçti.

Toparlayacak olursam...

Önseçim rüzgarı CHP kadrolarına inanılmaz bir dinamizm getirmiş. Bu hareketlilik adeta bir demokrasi şölenine dönüşmüş. Eğrisi ve doğrusuyla güzel bir yarışın içerisinde herkes yeteneği bilgisi ve örgütüne güveniyle yarışacak. 
Çekinenler var, hodri meydan diyenler olduğu gibi. Ama benim tahminim 125 milletvekilinden 25’i i yeni dönemde parlamentoda devam edebilir. Bunun da en fazla 8-9 u önseçimle kendine mecliste yer bulabilir. Dediğim gibi bu benim tahminim.

CHP’nin radikal bir kararla aldığı önseçim tercihi, eğer 7 Haziran’da sandığa olumlu yansırsa, yani CHP, oylarını en az birkaç puan artırabilirse artık bu yöntem temel bir yöntem olarak kalır. Hatta o kadar öyle ki bundan sonra belediye başkanlıkları ve meclis üyelikleri bile bu yöntemle belirlenir. 
Geri adım kolay kolay atılmaz.
Ve tabandan Genel Başkana kadar herkese büyük moral gelir.

Ancaaakkk... 
Eğer oylar düşecek olursa (ki kırmızı sinyaller var) o zaman CHP’yi kaçınılmaz olarak Eylül de bir kurultay bekler. Ve bu kurultayda Kemal Bey, bugüne kadar ortaya pek çıkamayan diri bir parti içi muhalefeti karşısında bulabilir. Çünkü benim bildiğim en az 4 potansiyel genel başkan adayı önseçimde ‘gladyatörler savaşından’ çıkmaya hazırlanıyor. Arenadaki savaşı kazanmayı becerirler ve parti seçimden ‘tatsız’ çıkarsa bu sefer bu potansiyel genel başkan adayları Eylül’de ringe çıkacaklar.

Tabi bu durumunda da bize, uzunca bir süre daha Erdoğan Rejimi’ni tırnaklarımızı yiyerek seyretmek kalacak.

Önemli 2 Not:

1-) Yakın dostum sevgili arkadaşım Barış Yarkadaş, İstanbul 1.bölgeden önseçim adayı olduğu için objektiflik ilkesi gereği bölgeye ilişkin esaslı bir analiz yapmamın kulis aktarmamın doğru olmayacağını düşündüm. Bu yüzden yazıda yer vermedim.

2-) Barış sık sık bu sitede yer alan yazılarında belirtirdi. Bu sefer bayrağı ben devralayım. Yukarıdaki kulis bilgilerinin hiçbiri, yakın dostum olan Genel Sekreter Gürsel Tekin kaynaklı değildir. Hatta o kadar öyle ki CHP MYK’sından en az bilgi alabildiğim (hatta hiç alamadığım) yönetici Gürsel Tekin’dir.

993 kez okundu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz hiç yorum yapılmamış...

YORUM GÖNDERİN

Adınız, Soyadınız


E-posta Adresiniz


Güvenlik Kodu
 
  Mesajınızı Girin