GERİ DÖN

CHP'liler Son Düzlükte

Gerçek Gündem-25.03.2015AKP’de kan gövdeyi götürürken neden CHP ve önseçimi yazıyorsun diyebilirsiniz? Ama meraklanmayın. Onları 7 Nisan haftasında uzun uzun yazacağız. Çünkü asıl kıyamet milletvekilliği listelerinin son teslim tarihi olan 7 Nisan’da kopacak. Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sadece 4 ili (Konya, Aksaray, Karaman ve Osmaniye) verip al bununla oyalan diyen Tayyip Erdoğan’a Davutoğlu’nun dipten ve derinden süren kuşatma harekatı 7 Nisan’da büyük bir krize dönüşecek.

Ve nihayetinde bundan tam 1 ay önce yazdığım gibi Tayyip Bey git gide kaçak sarayda yalnız ve etkisiz bir cumhurbaşkanına dönüşecek. Hele ki 8 Haziran sabahı koalisyon hükümeti kurulunca bırakın Başkanlık sistemini Fahri Korutürk modeli bir cumhurbaşkanlığına razı gelmek zorunda kalacaktır.

Kaydedin bir köşeye.

Gelelim bizim mahalleye...

CHP’nin önseçim kararı verdiği bölgelerde son düzlüğe girildi. Bu pazar CHP’li üyeler bölgelerindeki milletvekili adaylarını seçmek için sandık başına gidecekler. Tam ve gerçek anlamda demokrasinin gereğini yerine getirecekler. Ve kendi istedikleri vekil adayını parlamentoya yollayacaklar.

Öncelikle birkaç gözlemimi sizinle paylaşmama izin verin lütfen.

Bu önseçim deneyi umulanın aksine son derece centilmence bir hava içerisinde geçti. Birçok önseçim adayı rakibinin açılışına etkinliğine katıldı yan yana omuz omuza fotoğraflar çekildi. Bana oy verin ama arkadaşımı da unutmayın diyenlere dahi rastladım. Bunda tek adaylı bir yarış olmamasının rolü var hiç kuşkusuz. Yani 1 önseçim adayı salt kendine oy istemesi bir anlam ifade etmiyor. Örneğin İstanbul 1.bölgede en az 14 adaya daha oy vermek zorunda CHP üyesi. Hal böyle olunca rekabet tatlı bir havaya ve dostluğa da bürünebiliyor.

Ayrıca yavaş yavaş parti kamuoyunda dillendirilmeye başlanan AKP’nin tek parti iktidar dönemi bitti havası da örgütleri çok olumlu etkilemiş. Artık herkes bir koalisyon hükümetinin geleceğini ve CHP’nin bu koalisyonun ya içinde ya da belirleyicilerinden biri olacağını yüksek sesle konuşmaya başlamış. Bu herkese moral vermiş. CHP seçmeni artık iktidar olmak istiyor. Partisinin genel başkanını başbakan olarak görmek istiyor.

Bu havanın seçime doğru giderek yoğunlaşacağını ve olası sandık küskünü seçmenleri de sandığa teşvik edeceğini şimdiden söyleyeyim.

Ancak bu olumlu havanın yanı sıra dikkat edilmesi gereken şeylerinde altını çizmeliyim. Mezhepsel ayrımcılık ve mikro milliyetçilik CHP’nin düşeceği çok önemli bir tuzaktır. Sosyal demokrasiye inanmış laik ve sosyal hukuk devleti ilkesine gönülden bağlı bir solcunun ırk mezhep inanış gibi tümden kişinin kendi özelliğini ilgilendiren konuları dikkate almaması gerekir. Özellikle AKP’nin bunu kaşımak için ortaya attığı ‘Dersim tuzağını’ CHP’lilerin çarçabuk savuşturması gerekiyor. Çünkü Dersim’le yüzleşmek adı altında aslında bize yani Türkiye’nin aydınlık yüzlerine dayatılan ayrışmadır ayrımcılıktır.

Tarihi tarihçilere bırakmak ve sağduyu ile hareket etmek gerekir. Türkiye’nin aklı selim bir yönetime ve iklime kavuştuğunda elbette Dersim’de başka tarihi gerçekliklerimizde bilimsel temelde ele alınıp tartışılabilir. Ancak sürekli politik çıkar yaratmak ve gündemi alt üst ederek CHP’yi defans haline düşürmek için ortaya atılan Dersim benzeri tartışmaların ne hakikati ortaya çıkarmak ne de yüzleşmek gibi bir amacı olmadığını hepimiz biliyoruz.

CHP seçmeni de durumun farkında... Hatta o kadar öyle ki Alevi canlarımızın yoğun olduğu bölgelerde birçok seçmenle konuştum. Artık kimse o Erzincanlı bu Sivaslı diye veya o Alevi, bu Sünni diye oy verme taraftarı değil. Bunu çok açıkça ifade ediyorlar.

“Sabahat Akkiraz’ı sanatçı olarak çok severiz ve dinleriz ama söyleyin Allah aşkına parlamentoda 4 yıl boyunca ne yaptı? Gene türkü söylemekten başka” diyorlar.

Artık kapılarını çalmak zorunda kalan adayın mezhebi değil mesleğine bakılıyor. Duruşuna cesaretine, siyasete hakimiyetine ve dürüstlüğüne...İkna olursa gönül rahatlığıyla oyum senindir diyor.

Bu arada küçük bir ipucu... AKP’yle kavga etmeyene CHP’de ekmek yok! CHP seçmeni artık AKP’ye doğrudan cephe alan ve tabir caizse ‘dövüşen’ vekil görmek istiyor.

Peki gelelim son duruma...

Kim ne kadar şanslı? Bir kere bu tespitlerimin kendi kişisel gözlemim olduğunu belirteyim. Onlarca toplantıya katıldım. Belki sayıları yüzü aşan CHP’li ile konuştum. Özellikle İstanbul’daki adayların ileri gelenleriyle konuştum izlenimlerini not etmeye çalıştım. Hemen hepsi arkadaşım dostum olduğu için kimseyi kırmak üzmek ve emeğini boşa çıkarmak niyetinde değilim. Sadece mevcut durumu gözlemlerim eşliğinde aktarmak niyetindeyim.

İstanbul 1. Bölge’de öne çıkan isimler aslında kamuoyunun yakından bildiği tanıdığı isimler gibi duruyor. Bizim Barış Yarkadaş, halen milletvekilliği devam eden Kadir Gökmen Öğüt ve Mahmut Tanal listede en şanslı isimler olarak göze çarpıyor. Mahmut Tanal çok moralsiz başladığı önseçim maratonunda gördüğü ilgiyle yeniden moral bulmuş durumda. Aynı şekilde örgütün bugüne değin her yemeğinde, etkinliğinde cenazesinde görmeye alışkın olduğumuz Kadir Gökmen Öğüt isabetli bir seçim sloganıyla seçmene ulaşıyor. “Yine omuz omuza yine sahada!” Öğüt’ü tarif eden sözler bunlar ve doğru seçilmiş.

Necdet Saraç, son dönemin alevi tartışmalarında öne çıkan ismi, giderek daha fazla konuşulmaya başlandı. Yine aynı şekilde Üsküdar bölgesinden İrfan Karacan’ın ismi de şanslı adaylar arasında sayılıyor.

Ali Özcan’dan doğrusu ben daha etkili bir sonuç bekliyordum. Yılların örgüt emekçisi ve yöneticisi Ali Özcan’ın son düzlükte biraz daha çaba sarf etmesi gerekiyor. Anketlerde bilinirliği iyi düzeyde çıkan eski İl başkanı Oğuz Kağan Salıcı ise ilk 9 a girmekte zorlanıyor.

Eski il başkanı Berhan Şimşek girerse benim için sürpriz olmaz.

İstanbul 1.bölgenin sonucunu çok merak ettiğim isminin Gamze İlgezdiolduğunu yazmıştım. Belki de İstanbul’daki en kapsamlı ve yoğun kampanyayı yürüten Gamze hanım, sanırım bu etkili çalışmasının sonucunu alacak. İpi göğüsleyeceğini tahmin ediyorum.

CHP üyelerinin en önemli kriterlerinden biri olarak da gençlik göze çarpıyor. Yaşlı ve yıpranmış adaylara ilgi yok.

Onursal Adıgüzel’in bu anlamda bir ivme yakaladığını söyleyebiliriz. Ancak gene de lokal destek buluyor gibi geldi bana. 1.bölgenin tamamında onun ismini pek duyamadım.

Belirtmeden geçmeyeyim. 20 yıl Kadıköy’de belediye başkanlığı yapmış Selami Öztürk’ün bu kadar düşük profille yarışa devam etmesi bana şaşırtıcı gelmedi. Ama Öztürk’ün kendi başkanlık geçmişini sorgulamasını zorunlu kılıyor. Yıllarca aynı ekipte yer aldığı İrfan Hüseyin Yıldız, Başkan Öztürk’ten daha fazla etki yaratıyor. İrfan Hüseyin Yıldız ve eski belediyeci Ercan Köymen, Selami Öztürk’ten fazla oy alırsa şaşırmayın.

İki tane gazeteci dostumunda yarışa dahil olduğunu belirteyim, biri Dinç Çobandiğeri ise deneyimli gazeteci ağabeyim Can Ataklı.

Bu arada şu tespiti de yapayım. Karşılaştığım pek çok CHP üyesi, önseçimde oy vermek üzere bir liste yaptıklarını ama 14 sayısını bulmakta zorlandıklarını anlattılar. Evet akıllarında olan ilk 5-6 ismi yazıyorlar ama sonrasını doldurmakta zorluk çekiyorlar. Bu durum kamuoyunun pek tanımadığı isimlere şans veriyor.

Sürpriz isim mi? Metin Kaya! Özellikle sol çevrelerin yakından tanıdığı ve her eylemlilikte ön saflarda yer alan Metin Kaya İstanbul 1. Bölgede sürpriz yapabilir.

Benim öngörüm 5 kontenjan adayın olacağı İstanbul 1.bölgede 8 ya da 9 önseçim adayının meclisin yolunu tutabileceği yönünde. İşte bu 9 adaydan en az 2 yada 3 ü yerel dengeler ve aday çokluğundan dolayı pek tanınmayan isimlerden çıkabilecek. Geriye kalanlar ise kamuoyunun ve basının yakından tanıdığı ve ‘sevdiği’ isimlerden oluşacak.

Not: Cuma günü İstanbul 2. ve 3.bölgeler ile Türkiye geneli gözlemlerimi yazacağım. Ama şimdilik küçük bir flaş haberle yetineyim. Dün Tekin Bingöl’ün açıkladığı Kars milletvekili adayları gelen tepkiler üzerine değiştirilecek. Özellikle 73 yaşındaki 1991 dönemi milletvekili Zeki Nacitarhan’ın aday gösterilmesi Kars il örgütünü ayağa kaldırdı. Genel Merkez’de bu durum üzerine geri adım atmak zorunda kaldı.

 

1039 kez okundu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz hiç yorum yapılmamış...

YORUM GÖNDERİN

Adınız, Soyadınız


E-posta Adresiniz


Güvenlik Kodu
 
  Mesajınızı Girin