GERİ DÖN

Önseçimi nasıl okuyalım?

2 Nisan 2015-Gerçek GündemÇok tartışılan yazılar yazdım. Mahkemelik olan polemik yaratan yazılarım kitaplarım oldu. Ama CHP önseçim adaylarının şanslarını analiz ettiğim son iki yazım kadar hiç reaksiyon görmedim. Reaksiyon derken olumlu ve olumsuz manada söylüyorum. Günlerce telefonum susmadı, mail box’ım doldu. Sağdan soldan kulağıma gelenler ise ayrı fasıl.

Peki ne yazmıştım? Nasıl bir tahmin de bulunmuştum? Ve ne çıktı?

Övünmeyi sevmem ama bakın İstanbul 1.bölge için ne demişim.

Özetle; “ Şanslı adaylar Barış Yarkadaş, Mahmut Tanal ve Kadir Gökmen Öğüt! Gamze İlgezdi etkin kampanyasıyla ipi göğüsleyecek. Ali Özcan son düzlükte biraz daha çaba sarf ederse başarılı olacak. İsim bilinirliği iyi çıkan Oğuz Kağan ilk 9 a girebilir. Onursal Adıgüzel ivme yakalıyor. Eski Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’e hiç ilgi yok !“

Tahminlerimden sadece Kadir Gökmen Öğüt listenin hemen kıyısına düştü. Diğerleri tastamam...
Selami Öztürk, ilk 30’a giremedi. (Ne hazin değil mi? 20 yıl belediye başkanlığı yapacaksınız ve bölgenizde ilk 30 a giremeyeceksiniz?)

Peki bi ertesi yazıda 2.bölge için ne yazmışım?

“Aykut Erdoğdu açık ara önde...Melda Onur listeyi zorluyor. Mehmet Sevigen ve Çetin Soysal da şanslı isimler arasında. Yüksel Mansur Kılıç da çok konuşulanlar arasında“

İlk 8 e giren isimler içerisinde Didem Engin ve Gülay Yedekçi Arslan benim de öngöremediğim sürpriz olmuştu. Yılların siyasetçileri Mehmet Sevigen ve Şinasi Öktem’i alt sıralara itmişlerdi. Sarıgül’un sınırda olduğunu üç soru??? işaretiyle anlatmıştım. Halen o soru işaretleri varlığını koruyor.

Peki ben kahin miydim? Ya da manipülasyon mu yapıyordum?

Elbette ikisi de değil.

Sadece sahaya indim ve CHP üyelerinin nabzını tuttum. Her bölge ve çevreden partililerin görüşlerini aldım. Üstüne bir de araştırma şirketlerinin anketlerine göz attım.

Yarışı göğüsleyecek adaylar gün gibi ortaya çıkıyordu...

Bu arada bir parantez açmama izin verin. Bir araştırma şirketinden söz etmek istiyorum. Ekranlarda pek görmediğimiz bir araştırma şirketi var. Aksoy Araştırma Şirketi ve onun sahibi Ertan Aksoy bu önseçimin mucizevi şirketidir. Mart başında bana yaptığı özel sunumla adeta santim hesabı kazanacak adayları raporlamıştı. Hatta sahada ismine hiç rastlamadığım Oğuz Kaan Salıcı’nın anketlerde çıktığını mutlaka listeye gireceğini ısrarla söylemişti. Ben de bu durumu uygun bir üslupla yazıma sıkıştırmıştım. Ama ne yalan söyleyeyim...Pek de inanmayarak.

Yazdıklarım neredeyse % 80-85 oranında tuttu. Bana yarışın hırsıyla kırılan aday dostlarım kardeşlerim sanırım bu sonuçlardan sonra hak vermişlerdir. O zamanki geçici öfkelerini anlıyorum.

Devam edelim.

Kemal Bey’in eli çok ama çok rahatladı. Önseçim kararıyla örgütün yükselen beklentisini karşılamış oldu. Ve de kendini tartışmaların haklı haksız değerlendirmelerinden dışına çekmiş oldu. Son olarak yaptığı İzmir’den önseçime girme hamlesi ise liderliğini pekiştirdi.

Olası genel başkan adaylarının bir çoğundan da önseçim yoluyla kurtulmuş oldu. Kendine yer bulamayan bir Sarıgül, kontenjandan meclise girecek olan Muharrem İnce ve Tuncay Özkan Antalya’dan 2.sırayı kazanan ama beklediğini bulamayan Deniz Baykal en azından yakın bir gelecekte Kemal Bey’in karşısına genel başkan adayı olarak çıkamayacaklardır.
Buna siyasete buruk şekilde veda eden bir Önder Sav’ı da ekleyin.

Uzun lafın kısası Kılıçdaroğlu 7 Haziran’a oldukça rahat giriyor.

Ama seçimden rahat çıkacak mı hep birlikte göreceğiz. Bu biraz da yapacağı kontenjan seçimlerine bağlı olacak. Önce parti kamuoyunu ardından ise CHP seçmenini ikna edecek adayları tercih etmek zorunda. ÇünküEkmeleddin kazası herkesin belleğinde tazeliğini koruyor.

Peki önseçim sonuçlarını nasıl okuyacağız?

Önseçime girme cesareti gösteren bir çok vekil kendine ön sıralarda yer bulamadı. Hatta Genel başkan yardımcısı Ercan Karakaş bile. 
Burdur’da milletvekili Kerim Özkan, Çanakkale’de ise Serdar Soydan, liste dışı kaldı. Denizli’de yılların Adnan Keskin’i Denizli’de son sırayı bulabildi. Antalya’da sadece Deniz Bey 2.sırada yerini koruyabildi. Diğer vekillerin hiçbiri önseçimden çıkamadı.

En büyük değişim Bursa’da oldu. Mevcut 4 vekil önseçime girmezken İlhan Demiröz’de aday dahi olamadı.

Ordu’dan eski Belediye Başkanı Seyit Torun geliyor. Aydın'da CHP'nin mevcut milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar birinci çıktı. Metin Lütfi Hoca, Aydın'da tabanını korumuş ve örgütle bağını hiç koparmadığı ortaya çıktı.
Ankara 1. Bölge de şaşırtan sonuç Aylin Nazlı Aka oldu. Hikmet Tepe ile Aylin Hanım ise serpme oy denilen her kesimden oy alarak önseçimde ön sıralarda yer bulmayı başardılar.

İzmir’e gelelim. Kemal Bey rekor oyla seçildi. Ardından gelen Mustafa Balbay’a da büyük ilgi olması İzmir’in ahde vefasını göstermesi anlamında ilginçti. Ancak İzmir’de hiçbir kadın aday çıkamadı... Sanırım Genel Merkez bu açığı kontenjanla kapatacaktır.

İzmirliler sokaktan ve eylemden tanıdıkları Musa Çam’ı birinci sıradan meclise taşıdılar. İzmir önseçim sonuçları aynı zamanda Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun genel siyasete etkisinin olmadığını da göstermiş oldu.

Peki bu sonuçları nasıl okumak lazım?

1- Ekrana çıkan ve parti kamuoyunda tanınan daima kazanır.

2- AKP’yle kavga etmeyene, cesur olmayana CHP’de ekmek yok.

3- Genç olan aday yarışa 1-0 önde başlar.

4- Dürüstlük diğer partilerin aksine CHP’de halen geçer akçedir.

5- Sahaya çıkan ve halkın dokunabildiği siyasetçi daima şanslıdır.

 

834 kez okundu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz hiç yorum yapılmamış...

YORUM GÖNDERİN

Adınız, Soyadınız


E-posta Adresiniz


Güvenlik Kodu
 
  Mesajınızı Girin