GERİ DÖN

Mehmet Şimşek bu gece CHP’li oluyor

22 Nisan 2015-Gerçek Gündemİlhan Kesici Sahaya İniyor!

Öncelikle kısa bir özür. 
Yaklaşık 10 gündür yazılarıma ara vermek zorunda kaldım. Bu gecikme için okuyucularımdan özür diliyorum. Hak verebileceğiniz bir sebebim var.

Yönetmenliğini yaptığım Haziran Yangını-Ethem Sarısülük belgesel filmi İstanbul Film Festivaline seçilmişti. İlk gösterimini 16 Nisan akşamı Fransız Kültür Merkezi’nde yapacaktık. Ancak PKK kampını anlatan Bakur Belgeseli için Kültür Bakanlığı’ndan alınması zorunlu ‘eser işletme belgesi’ alınmadığı için film gösterimden kaldırıldı. Bunun üzerine festivale davetli bütün sinemacılarla birlikte toplandık. Yabancı filmler için aranmayan bu şartın yerli yapımlar için istenmesinin sansür olduğu belliydi. Her ne kadar o an için filmi izlememiş olsak -ve de içeriğine ilişkin önemli itirazlarımız bulunsa- da sansürün kabul edilemeyeceği ilkesinden hareketle bu duruma tepki gösterdik.

Ve Haziran Yangını film ekibi olarak festivalden tüm -filmlerle beraber- çekildiğimizi duyurduk. Bütün bu telaşlı günler ve sonrasında yaşanan sansür krizi derken -10 gün olmuş- yazı yazamadım.

Şimdi kaldığımız yerden devam edelim.

CHP İlk Kez AKP’nin Ezberini Bozdu !

Bir hafta önce CHP Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak ile konuşmuştum. Telefonda oldukça heyecanlıydı. Milletçe Alkışlıyoruz kampanyasının yarattığı etkiden memnundu. Kampanyanın startının verildiği Kartal mitinginde ki organizasyondan ve alandaki coşkudan dolayı tebrik ettim.

“Gürkan Bey! Kemal Bey’in Kartal mitinginde her şey kusursuz işledi. Ben ve ekibim kreatif ve medya iletişimi organize ettik. Gürsel (Tekin) bey tüm saha çalışması ve örgütü eline aldı, Enis (Berberoğlu) bey basın iletişimi kusursuz sağladı. Ortaya bu sonuç çıktı. Kampanyamızın ilk ayağı protesto odaklıydı. Alkışlayarak protesto ettik. Siz şimdi asıl 2.ayağı bekleyin. Orada projelerimizle AKP’yi sarsacağız”

Gerçekten de Toprak’ın söylediği gibi oldu. Belki de AKP 13 yıldır ilk kez CHP’nin belirlediği gündeme laf yetiştirmeye çalışıyor. Ankara’da seçim bildirgesinin açıklandığı toplantıda duyurulan paketler AKP’yi bir anda savunma hattına geriletti.

“Hayır bunları yapamazlar” sesleri yükselmeye başladı. Bu ses bir parti için en tehlikeli sestir onu peşinen söyleyeyim. Çünkü seçmenimiz neyin yapılamayacağını değil ütopik bile olsa nelerin yapılabileceğini duymak ister. Mutlaka ama mutlaka umut ister. Geleceğe dair düşlerinin olmasını ister. AKP CHP’nin başkanlık sistemine itiraz edeceğini sanıyordu. Pozitif kampanya allak bullak etti. Bir anda boşluğa düştüler.

Kemal Bey’in açıkladığı 1.500 TL asgari ücret ve emekliye 2 maaş ikramiye vaadi toplumda bir anda karşılık buldu. Seçim çalışmalarına mahallelerde tam sürat devam eden ve neredeyse benim bile yüzünü görmediğim milletvekili adayı arkadaşım Barış Yarkadaş’ı telefonla aradım. Üsküdar Kuzguncuk’ta broşür dağıtıyordu. Halkın tepkisi nasıl diye sordum. “Kemal Bey’in açıkladığı ekonomik paket tam anlamıyla heyecan dalgası yarattı. Halkımızda beklenti üst düzeyde. Sadece AKP’nin “kaynak bulamazlar” lafının gerçek olmadığını duymak istiyorlar.

Sağlık Sistemi Çöktü...Ölümler Yaşanıyor !

Evet...
AKP’nin 13 yıldır halının altına süpürdüğü bütün sorunlar birer birer patlak vermeye başladı. Bütün bu yağma ve talana karşın temelden çözebildikleri hiçbir sorun yok.

Örneğin çok övündükleri sağlık sistemi fiilen çökmüş durumda. 
Nasıl mı? 
Anlatayım.
Özel ve devlet hastaneleri arasında koordinasyonu sağlayan Askom sisteminden Özel hastaneler çıktı. Çünkü devletten paralarını alamıyorlar. Peki bu neye yol açıyor. 
Kısaca özetleyeyim. 
Acil ameliyatlı bir hasta için devlet hastanelerindeki yoğun bakım yatağı yetmiyor. Askom sistemi devlet hastanesine gelmiş vatandaşlar için özel hastanelerde yoğun bakım yatağı açıyordu. Artık “özeller” tahsilat yapamadıkları için yatak açmıyorlar. Hastalar günlerce devlet hastanelerinde ameliyat olmayı bekliyorlar. Herhangi bir devlet hastanesine gidin. 100. 120. Sırada ameliyat olmayı bekleyen hastaları göreceksiniz. 
Ve bunların çoğu acil vakalar.

Tabi haliyle ölümlerde başladı. Hastanede yatan ama ameliyat sonrası yoğun bakım yeri olmadığı için ameliyata alınamayan hastalar birer ikişer hayatlarını kaybediyorlar.

AKP iktidarının politikaları artık doğrudan ‘can’ alıyor. (Bu çok çok önemli konuya CHP İzmir adayı Dr. Aytun Çıray’ın el atacağını ve kısa sürede raporlaştırarak kamuoyunun gündemine taşıyacağını umuyorum. Yoksa toplu ölümler kapıda...Söyleyeyim)

Ekonomi ise tam bir felaket. Artık bağıra bağıra gelen krizi kendileri bile söylemek zorunda kaldılar. “Bir ekonomik durağanlık yaşıyoruz” diyorlar. 13 yıldır tek bir üretim hamlesi yapmayan bir ekonominin ne olmasını bekliyorduk ki?

Dış politikaya hiç girmiyorum bile. Halimiz ortada..

Artık AKP için denizin sonu göründü. Bu anketlere de yansıyor. AKP 40 civarında patinaj yapıyor. Gerçi böylesi bir iktidar başka ülkede olsa sandıktan tek haneli oy çıkardı ama gene de şunu net görebiliyoruz. AKP eriyor. Ufukta bir koalisyon hükümeti beliriyor.

O mahalleyi içeriden bilen gazeteci Levent Gültekin dün açık açık yazdı. Gemi su alıyor herkes yaşanacak kötü finali düşünüyor dedi.

Sokakta Konuşulan İki Konu

İşte bu tabloda CHP’nin kampanyası halka bir nebze de olsa umut oldu. Kahvede otobüste ilk defa CHP’nin pozitif mesajları konuşuluyor. Acaba CHP o parayı bulabilir mi diye tahmin yürütülüyor.

Son hafta halk arasındaki en temel tartışma konusu Survivor All Star’da kimin eleneceği ve CHP’nin parayı bulup bulamayacağıydı. 
Ciddiyim. 
Her köşeye kulak kabartın bu iki konu konuşuluyor.

Peki CHP gerçekten bu parayı bulabilecek mi? Olası bir CHP iktidarında halka vermeyi vaat ettikleri ekonomik paketlerin kaynağını açıklayabilecekler mi?

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek siyasi bir risk alarak çıtayı en yükseğe koydu.
“Bu paketin kaynağını açıklasın ben de oyumu CHP’ye vereceğim” dedi. Başbakan Davutoğlu’da Şimşek’e destek verdi. 
“CHP bu parayı bulamaz.”

İşte bu akşam CHP, en ağır kozunu sahaya sürüyor. İstanbul Milletvekili adayı Eski Planlama Müsteşarı İlhan Kesici bu akşam CNNTÜRK’te Ahmet Hakan’ın hazırlayıp sunduğu Tarafsız Bölgeye çıkıyor.

Hep rakamlarla konuşan, AKP’nin ekonomi balonunu somut verilerle patlatan Kesici, bu kez kaynak açıklayacak. Ve herkes gibi bende ekran başında merakla bekleyeceğim.

Bakalım İlhan bey benimle birlikte bütün ahaliyi de ikna etmeyi başarıp Mehmet Şimşek’i bu gece CHP’li yapabilecek mi?

Göreceğiz.

Not: Ahmet Hakan ile Tarafsız Bölge bu akşam saat 21.00 de CNNTÜRK TV ekranlarında olacak.

 

1035 kez okundu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz hiç yorum yapılmamış...

YORUM GÖNDERİN

Adınız, Soyadınız


E-posta Adresiniz


Güvenlik Kodu
 
  Mesajınızı Girin